Po úspešnom prevádzkovaní výstavy Umenie (ne)myslieť v Prešove sme vďaka podpore z programu Európskej únie Erasmus+, našej partnerskej organizácií z Českej republiky – Proactive Network z.s. a spriatelenej inštitúcii Muzeum Blanenska z Blanska, mohli túto interaktívnu vzdelávaciu výstavu o kritickom myslení a práci s informáciami presunúť a nainštalovať aj v múzeu v Českej republike.
Záujemcovia si mohli počas takmer 2 mesiacov pozrieť a vyskúšať 19 interaktívnych exponátov s inštrukciami a teoretickými poznatkami k témam kritické myslenie, kognitívne skreslenia, manipulatívne techniky a práca s informáciami. Vďaka svojej jedinečnosti, aktuálnosti témy, možnosti interakcie s exponátmi, a doplňujúcej reflexii s lektorom zožala interaktívna zážitkovo-vzdelávacia výstava Umenie (ne)myslieť, veľký úspech aj v Blansku.
Výstava bola primárne určená žiakom 7. – 9. ročníkov základných škôl a žiakov stredných škôl, no bezplatne bola sprístupnená aj širokej verejnosti. Naplánované skupiny mali prehliadku spojenú s odborným výkladom a reflexiou od vyškolených lektorov.
Za obdobie január – február 2025, kedy bola výstava sprístupnená verejnosti v priestoroch múze Blanensnka v Blansku bolo zrealizovaných 20 prehliadok pre školské kolektívy a ohlásene skupiny. Počas tohto obdobia výstavu s reflexiou navštívilo 332 mladých ľudí a 40 pedagógov a pracovníkov s mládežou. Okrem organizovaných skupín s lektorom, výstavu navštívilo vyše 200 ďalších návštevníkov. Spolu na výstavu prišlo približne 588 návštevníkov.
Vďaka pozitívnym ohlasom od návštevníkov a veľkému záujmu pokračovať vo výstave, už teraz hľadáme príležitosti pre jej ďalšiu inštaláciu a sprístupnenie aj pre ďalších záujemcov 🙂
Projekt „Umenie (ne)myslieť“ je podporený z programu Európskej únie Erasmus+.
Ako to v Blansku na výstave vyzeralo? Pár záberov môžete vidieť aj v našej galérií:
Krátke video, ako to vyzeralo pri otváraní výstavy v Blansku: